HTML

2013.06.16. 20:10 happyrunner

"néha elég, ha az ember a saját világa tetejére ér fel"

Mosolyogni mindenki tud. A hajnali madárcsicsergésre, egy kopogós jégeső utáni szivárvány különleges hangulatára, egy szelet hiánypótló édes csokitortára, szerelmünk féltve óvó ölelésére vagy tavasszal az első lehúzott ablakos autózásra.
Mosolyogni sok mindenre lehet. De pont a futásra? A futástól? Vagy a futásért?
Lehet. Kell. Sőt, érdemes.

12:58.

Pontosan 28 századmásodperccel több, mint 12 és fél másodperc. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy a jól begyakorolt térdelőrajt után 100 méter sprint után célba érjek. Megelőztem mindenkit. Mondhatnám, hogy mellbedobással győztem, de akkoriban még nem volt mellem...

Tetőtől talpig Adidas-ban, profikat megszégyenítő magabiztossággal álltam oda minden egyes edzésen a 100 méterhez. Imádtam, rövidtávú futó alkatom - erős csontok, vastag, izmos comb - már az első nap szemet szúrt az edzőmnek, látott bennem fantáziát. Amikor elküldött bemelegítésképpen 3 km-t futni, még nem ismert: nem tudta, hogy lusta vagyok, hogy nem érdekel a futás, hogy őszintén utálok futni. Ő csak ott állt a margitszigeti futópálya legszélén, óráját nézegetve fel-felpillantott és látott ott egy tizennégy éves lányt, aki gyorsan tud futni. Azt hitte, hogy majd versenyzőt nevel belőle, belőlem. Jó terv volt, minden más elé helyeztem a futást. Azaz a 100 méter lefutását. Más táv nem érdekelt, nem szerettem a bemelegítéseket, a szigetköröket pedig lecsaltam. Persze mindig magammal rántottam valakit, nehogy már egyedül legyek fekete bárány. Bár bevallom, világ életemben szerettem fekete báránynak lenni. Fehérnek is, szürkének is és egészen biztos vagyok benne, hogyha létezne neonrózsaszín bárány, akkor az is szívesen lettem volna, de a fekete bárányság... az volt a kedvencem.

Az edzőm előtt viszont nem ölthettem magamra ezt a fekete bárány ruhát, talán még a jelmezbálban se, mert nem akartam, hogy csalódjon bennem. Vagyis csalódjon abban a képben, amit ő az első nap megálmodott, elképzelt rólam: szegecselt, fakeretes képkeret üvege mögött, dobogón állva egy kerületi versenyen, a korosztályos 100 méteres síkfutás első három helyezettje között. Nem rossz kép, tényleg nem, de lehet, hogyha anno ezt aranykerettel, Olimpiával és a legszebben csillogó éremmel meséli, jobban tetszett volna és jobban is motivál.

Szóval lecsaltam a szigetkört. Nem mindig, de mondjuk tízből kilencszer igen. Már akkor is utáltam a szigetköröket, amikor kajakoztam. Nem bírtam öt kilométert futni, majd' kiköptem a tüdőmet, fájt a lábam, minden bajom volt. Ha nem, akkor is. Ha szóba került az edzések elején, hogy futás is lesz aznap, mindenféle olyan paraméterekkel megadva, amiben a kilométer szó is szerepel, legszívesebben azonnali tanulhatnékom támadt volna a másnapi témazáróra és hazamentem volna. Igen, úgy voltam vele, hogy inkább tanulok, mint futok. Lázadtam a hosszútávfutás ellen, amióta az eszemet tudom. Sprinter vagyok, hagyjanak békén - mondogattam minden áldott edzésen.

Ebben persze benne volt az is, hogy a sikerélményt a 100 méter futása adta. Esetleg a 200. Azt még bírtam, ott még tudtam nagyon jó időket produkálni. Rövidtávon az ember lánya kifutja magából a maximumot, minden izma szépen megfeszülve együttesen dolgozik a mielőbbi célba érésen, amikor aztán ott a rivaldafény, majd a  vállveregetés. Jól van, megcsináltad, szép volt! És volt egy pár perc, amikor mindenki rám figyelt, amikor szó szerint sütkéreztem a sikerben és mindenki úgy akart futni, mint én. Én, aki lecsaltam a szigetkört...

Emlékszem 2000-re, Sydney-re... ámulattal néztem az akkor 25 éves Marion Jones-t, ő volt a példaképem, minden cikket gyűjtöttem róla, időrendben fűztem le azokat a nevével és fotójával ellátott dossziéban. Ha pedig 100 méteres férfi síkfutás, akkor nekem Usain Bolt után a mai napig Maurice Greene jut eszembe az állandóan kilógó nyelvével. Meg azok a pillanatok, amikor a világrekord először 10 másodperc alá került. Az amerikai himnusz a dobogón, a csillagos-sávos lobogó Marion Jones vállán, ahogy futja a tiszteletkört a világbajnokságon. Tisztán él bennem a kép, ahogy fotósok hada rohamozza meg őt a rekortánon. Marion Jones akartam lenni. Olyan erős, gyors, sikeres és olyan mosolygós, mint ő. Mindig mosolygott és én sokszor álmodtam arról, hogy vajon hogyan mosolyognék ilyen helyzetben, piros-fehér-zöld zászlóval a kezemben, egy világ tetején.

Idővel rájöttem, hogy nem kell ténylegesen a világ tetején állni, nem kell, hogy az Olimpián a te tiszteletedre csendüljön fel a nemzeti himnusz. Néha elég, ha az ember a saját világa tetejére ér fel. Ha sok kicsi lépésből, sok adott és kapott mosolyból felépíti azt, amire vágyik, akár önmagát legyőzve is. Meg kell próbálni, el kell hinni, tenni kell érte.

Gyűlöltem futni. Érettségi környékén abbahagytam a rövidtávfutást és elraktam jó mélyre a futócipőmet. Tavaly nyárig nem is értettem azt, hogyan lehet a futás élmény. Mármint 100 méternél hosszabb távon. Nem hittem el, amikor valaki azt mondta, hogy "futottam 10 km-t, jól esett". Nagyjából kiröhögtem azokat, akik azt mondták, bárki képes lefutni ennyit. És bár a sport iránti tisztelettel, alázattal és végtelen lelkesedéssel tudtam végig nézni egy-egy világversenyen a maraton futásokat, teljes elmebetegnek gondoltam mindenkit, aki ennyit fut, ráadásul önszántából. Kerestem a motivációt, miért fut valaki 42 km-t? Miért fut valaki 10 km-t, egyáltalán miért futnak emberek?

Azóta lefutottam egy félmaratont. Két és fél óra futás után, a verseny végén hulla fáradtan, nemzeti színű zászló helyett egy ronggyá gyűrt rajtszámmal, az én rajtszámommal, éremmel a nyakamban álltam a saját világom tetején. Nagyon magasan voltam és mosolyogtam. Mosolygok azóta is, pontosan ugyanúgy, mint Marion Jones akkor a világbajnokságon. Most már én is tudom, hogy a lehetetlen tényleg nem létezik...

Szólj hozzá!

Címkék: Címkék


A bejegyzés trackback címe:

https://happyrunner.blog.hu/api/trackback/id/tr275364196

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása